breaking newsΔιεθνήΥΓΕΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Όντως είναι όπλο… ούτε με ναπάλμ..Γυναίκα στη Ν. Υόρκη παραμορφώθηκε από το υποχρεωτικό ”εμβόλιο” Pfizer..Τοξική επιδερμική νεκρόλυση!

Όντως είναι όπλο… ούτε με ναπάλμ….Μια πρόσφατη μελέτη περίπτωσης μιας γυναίκας από τη Νέα Υόρκη δείχνει ότι μετά τον εμβολιασμό της με Pfizer υπέστη τοξική επιδερμική νεκρόλυση, την οποία οι γιατροί απέδωσαν στο εμβόλιο..

Η τοξική επιδερμική νεκρόλυση είναι μια απειλητική για τη ζωή διαταραχή του δέρματος που χαρακτηρίζεται από φουσκάλες και ξεφλούδισμα του δέρματος.

Η τοξική επιδερμική νεκρόλυση συνήθως εμφανίζεται αρχικά ως πυρετός και άλλα συμπτώματα που μοιάζουν με γρίπη μία έως τρεις εβδομάδες αργότερα, κι ακολουθείται επίσης από επώδυνες βλάβες του δέρματος που τείνουν να συγχωνευθούν. Μετά από αυτό αρχίζουν να αναπτύσσονται διαβρώσεις και φυσαλιδώδεις βλάβες και επιδερμική αποκόλληση σε μεγάλη επιφάνεια σώματος.

Σύμφωνα με τη μελέτη της περίπτωσης:

«Μια 49χρονη γυναίκα χωρίς προηγούμενο ιατρικό ιστορικό παρουσιάστηκε στα επείγοντα με ιστορικό πυρετού και έκρηξης δέρματος.Έλαβε το εμβόλιο COVID-19 Pfizer (BNT162b1) με δόση 0,3 ml που χορηγήθηκε ενδομυϊκά μία εβδομάδα πριν την εμφάνιση των συμπτωμάτων της. Η ασθενής άρχισε να αναπτύσσει πυρετό, κόπωση και πονοκέφαλο ακολουθούμενα από δερματικές βλάβες που επηρεάζουν το σώμα της και αρχίζουν να εξαπλώνονται στο πρόσωπο και τα άνω άκρα με στοματικό έλκος. Η ασθενής προσήλθε στο κέντρο πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και της χορηγήθηκε παρακεταμόλη και δεν παρατήρησε καμία βελτίωση. Η ασθενής δεν είχε ιστορικό λήψης νέου φαρμάκου ή καλλυντικής θεραπείας τους τελευταίους δύο μήνες πριν από την ανάπτυξη των δερματικών βλαβών. Κατά την εξέταση, η ασθενής ήταν ζωτικά σταθερή, με ανησυχία κι έντονο πόνο. Είχε πολυάριθμες πορφυρές και σκοτεινές κόκκινες ωχρές κηλίδες που αφορούσαν το στήθος, την κοιλιά, τα άνω άκρα, το πρόσωπο, τα γεννητικά όργανα και τους άνω μηρούς με περιοχές που έδειχναν συγχώνευση βλαβών με χαλαρές βολίδες και περιοχές επιδερμικής αποκόλλησης με θετικό πρόσημο Nikolsky.

Ο βλεννογόνος είχε εμπλακεί στην κατάστασή της, όπου είχε εκτεταμένο στοματικό έλκος και αιμορραγική κρούστα στα χείλη, καθώς και διμερής συμφόρηση του επιπεφυκότα μαζί με διαβρώσεις άνω βλεφάρων και βλάβες των βλεννογόνων των γεννητικών οργάνων. Η βλάβη στην επιφάνεια του σώματός της (BSA) εκτιμάται ότι είναι πάνω από 30%».

Σύμφωνα με μια άλλη έκθεση τον Μάρτιο, ένας άνδρας από τη Βιρτζίνια υπέστη αντίδραση σε ένα εμβόλιο COVID-19 που του προκάλεσε ένα οδυνηρό εξάνθημα κι εξαπλώθηκε σε ολόκληρο το σώμα και το δέρμα του άρχισε να ξεφλουδίζει, είπαν οι γιατροί.

Ο Richard Terrell, 74 ετών, από το Goochland άρχισε να υποφέρει από περίεργα συμπτώματα τέσσερις ημέρες μετά τη λήψη του εμβολίου Johnson & Johnson μιας δόσης.

«Άρχισα να αισθάνομαι μια μικρή ενόχληση στη μασχάλη μου και στη συνέχεια λίγες μέρες αργότερα άρχισα να εμφανίζω κνησμώδες εξάνθημα και μετά άρχισα να πρήζομαι και το δέρμα μου έγινε κόκκινο», είπε ο Terrell .

Αλλά σύντομα το εξάνθημα κάλυψε ολόκληρο το σώμα του, είπε ο Terrell.

«Όλα έγιναν τόσο γρήγορα. Το δέρμα μου ξεφλούδισε », είπε ο Terrell στο outlet.

Πήγε στα επείγοντα στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί διαπίστωσαν ότι είχε μια ανεπιθύμητη αντίδραση στο εμβόλιο, ανέφερε η WRIC.

«Αποκλείσαμε όλες τις ιογενείς λοιμώξεις, αποκλείσαμε τον ίδιο τον COVID-19, βεβαιωθήκαμε ότι τα νεφρά και το συκώτι του ήταν καλά, και τελικά καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η αιτία ήταν το εμβόλιο που είχε λάβει» είπε ο Δρ Fnu Nutan.

το υποχρεωτικό…

dimpenews.com

Back to top button